wtorek, 22 marca 2011

Koty w terapii



Dzisiejszego wieczoru chciałybyśmy przedstawić wam czym jest kototerapia. Jest to mało znana i całkiem nowa metoda terapii dlatego uznałyśmy, że będzie ona pierwsza metodą, którą omówimy szerzej.


Kototerapia (felinoterapia)
Jak nazwa wskazuje jest to metoda terapii z wykorzystaniem pomocy kotów. Zwierzak nie musi być rasowy, jednakże musi spełniać pewne wymagania, aby nadawał się do bycia profesjonalnym terapeutą - przede wszystkim kot musi być cierpliwy, lubić kontakt z ludźmi, tolerować noszenie na rękach i ciągnięcie za futerko :) Powinien być towarzyski, ruchliwy i lubić zabawy z dziećmi. Musi znosić obecność innych zwierząt, obcych ludzi, a także jazdę samochodem. Przede wszystkim kociak musi mieć skończony rok, ponieważ dopiero wtedy układ odpornościowy kotka jest na tyle rozwinięty, że nie dopuści do zakażenia szpitalnymi zarazkami.

Jaki jest wpływ kota na organizm człowieka?
Badania naukowe wykazują, że mruczenie kota przynosi realne, pozytywne, medyczne efekty. Wibracje o częstotliwości między 25 a 125 Hz wytwarzane przez koty wspomagają regenerację kości, ścięgien, wiązadeł i mięśni i przynoszą ulgę w bólu. Delikatne wibracje wzmacniają mięśnie i zapobiegają skurczom. Niskie częstotliwości wpływają leczniczo na ścięgna i poprawiają ruchliwość stawów. To nie wszystko - częstotliwość 100 Hz zmniejsza duszność u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Kontakt z kotem obniża ciśnienie, poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi, przez co zmniejsza ryzyko chorób serca i układu krążenia. Niektórzy twierdzą, że jest on w stanie obniżyć poziom cholesterolu.

Kot jest nie tylko dobrym lekiem na schorzenia dotyczące naszego ciała, on także jest świetnym psychoterapeutą, który ukoi nasz umysł.
  
Poprawiają nastrój i zmniejszają uczucie samotności. Kontakt ze zwierzęciem jest jednocześnie doświadczeniem, którym ludzie chcą się dzielić, pomaga to w nawiązywaniu kontaktów i jest świetnym tematem do rozmów. Zabawa z kotem skłania do aktywności fizycznej, a obcowanie z nim uczy obowiązkowości i wrażliwości.
Mruczenie kota wpływają również na poziom serotoniny (hormonu szczęścia), która nie tylko odpowiada za dobre samopoczucie, ale także wpływa na dobry sen.

A na koniec krótki filmik na temat kototerapii  :)


Zapraszamy do komentowania. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz