czwartek, 14 kwietnia 2011

formy terapeutycznego kontaktu ze zwierzętami

Formy terapii z udziałem zwierząt dzieli się na 3 grupy:

1. Zajęcia z udziałem zwierząt ( AAA – Animal Assisted Activities)
2. Terapia z udziałem zwierząt ( AAT – Animal Assisted Therapy)
3. Edukacja z udziałem zwierząt ( AAE – Animal Assisted Education)

AAA to zajęcia z udziałem zwierząt prowadzone w różnych środowiskach przez wyszkolonych profesjonalistów lub wolontariuszy. W praktyce jest to spotkanie i zabawa ludzi ze zwierzętami dostarczające edukacyjnych, rekreacyjnych i/lub terapeutycznych korzyści.

http://zwierzetaludziom.pl/images/doartykulow/dogo7.jp
         Cechy charakterystyczne AAA:
  • Cele terapeutyczne nie są planowane z wizyty na wizytę
  • Wolontariusze i terapeuci nie są zobowiązani do prowadzenia dokładnych notatek
  • Przebieg wizyty jest spontaniczny i trwa ona tak długo lub krótko jak jest to konieczne
Przykładem takiej formy terapii mogą być wizyty grup wolontariuszy z psami i kotami w domach seniora, domach dziecka, pokazy umiejętności zwierząt czy indywidualne wizyty w ośrodkach rehabilitacyjnych, domach dziecka lub hospicjach.

AAT to działania terapeutyczne mające określony cel, w którym zwierze, także spełniające określone kryteria i jest integralną częścią procesu leczenia. Terapia jest prowadzona przez zespół specjalistów – rehabilitanta, lekarza, psychologa, pedagoga. Działania są planowane w celu spowodowania poprawy w fizycznym, emocjonalnym, społecznym czy tez poznawczym funkcjonowaniu człowieka. Zajęcia mogą być prowadzone w różnym otoczeniu, grupowo lub indywidualni.

http://zwierzetaludziom.pl/images/doartykulow/dogo5.jp
        Cechy charakterystyczne AAT:
  • Są określone cele i zadania dla każdego uczestnika
  • Postęp jest mierzony 
Przykład: Zawodowy terapeuta w asyście psa i przewodnika próbuje zwiększyć zakres ruchu w ramieniu pacjenta. Pacjent ma określony cel, polegający na zwiększeniu zakresu ruchu w kierunku swej stopy. Pies zna sepcyficzne komendy używane w tym określonym wypadku. Postęp jest mierzony podczas każdej sesji i dokumentowany przez zawodowego terapeutę.

AAE jest celowym zabiegiem, w którym zespół zwierzę – opiekun, spełniający specyficzne kryteria, stanowi integralny element programu opracowanego w celu polepszenia funkcji poznawczych człowieka. AAE winna być kierowana lub prowadzona przez profesjonalnego wychowawcę odpowiedniej specjalności, w ramach jego/jej praktyki zawodowej. T forma terapii może być stosowana w różnych miejscach, może być grupowa, lub indywidualna i może być stosowana do osób w różnym wieku. Proces ten winien być dokumentowany i oceniany.

Przykładem mogą być lekcje, programy edukacji humanitarnej, których tematem są zwierzęta. 


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zapraszamy na stronę Dogoterapia wortale net

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz